Хостинг снова требует денег :( Помоги нам, чтобы мы могли работать дальше!

Обзор книги "Клаус" Автор: roman68 15:18 28/12/2020

9.7

Обзоров: 2

Книг: 4

Чтобы добавить книгу в желаемое или на свою полку, зарегистрируйтесь или авторизуйтесь используя меню в шапке сайта.

Видавництво «Vovkulaka» разом із пабліком «Третя Паралель» видали нову мальсторію «Клаус» від Boom! Studios українською, що є першою ліцензією від цього видавництва в Україні. Ця історія насамперед цікава тим, що пише її відомий Ґрант Моррісон («Animal Man», «Doom Patrool», «The Invisibles», «Batman and Robin»), який завжди може взятися за невідомого героя та створити історію зі своїм унікальним баченням. Художником «Клауса» є Ден Мора, який порівняно недавно з’явився на слуху у комікс індустрії, але вже встиг проявитися себе в деяких коміксах. «Hexed» чи «Once & Future» (який тільки нещодавно почав друкуватися) чудово показують його талант.

Видання «Клаус» українською мовою отримало палітурку з вибірковим лакуванням у яке входить 7 випусків закінченої арки. Обкладинки до всіх семи випусків, як і самі сторінки коміксу малював Ден Мора. У додаткових матеріалах маємо альтернативні обкладинки від інших художників та коротку інформацію про Ґранта Моррісона та Дена Мору.

Ми знайомі віддавна з деякими персонажами зі своїми шаблонними уявленнями, які нав’язані різними джерелами. Тому завжди цікаво спостерігати, коли автори беруть таких героїв та змінюють їхні походження, створюючи незвичні та нові сюжети. У мальсторії «Клаус» Ґрант Моррісон, як ви вже зрозуміли, пропонує нам деконструкцію казкового героя Санта Клауса. Починається ця історія в маленькому містечку Ґрімсвіґ, яке розкинулося десь далеко на півночі. Колишній житель цього міста на ім’я Клаус, що давно вже живе самотньо в нетрях навколишнього лісу, часом навідується до селян, продаючи шкури, хутро й дичину. Давно його вже не було в Ґрімсвіґу, але потрібно трохи дзвінких монет, бо голод цієї холодної зими може дістатися до нього та супутниці — білої вовчиці.

На його подив, він розуміє, що з містечком щось не те, наче якась страшна тінь пронизує всіх навколо. Навіть під час радісного свята Йолю, чоловіки продовжують працювати, дітям заборонено веселитися та тримати подарунки в руках. А про те, щоби разом вішати прикраси на дерева для збільшення святкового настрою узагалі не йде мова. Клаус вирішує принести трохи радості дітям, даруючи їм подарунки, під час чого натрапляє на таємниці кардинальної зміни поведінки у цьому містечку. Ця історія саме про появу міфу про Санта Клауса, його магічних здібностях, сили безсмертя та літаючих санчат. Звісно, що така оповідь не може обійтися без одвічної боротьби Добра і Зла. У цьому контексті маємо Клауса із магічними здібностями з одного боку, а злого та міфічного Крампуса з іншого.


Цей комікс можна цілком називати різдвяним, хоча й історія переплітається із язичницькими повір’ями, омажами на відомих супергероїв, міфами про давнє зло чи навіть іншопланетянами. У певний момент можна подумати, що введення християнських елементів (церква чи похорон із похованням у землю) у мальсторію є надлишковим. Особливо коли бачимо сцену, де Клаус, наче якийсь шаман, закликає духів лісу в наркотичному екстазі для допомоги. Але насправді сучасні релігії перепліталися між собою занадто сильно впродовж нашої історії, тому в руках Ґранта Моррісона цей елемент виглядає органічно.


Загалом на цьому можна було б зупинитися, бо нова історія про Санта Клауса виглядає досить казковою і простою, хоч і з новими елементами. Та все ж ми ми говоримо про Ґранта Моррісона, який не пише прості історії, а завжди шукає привід заховати щось глибше та цікавіше. Візьмемо хоча б один із міфів, що Санта Клаус хорошим дітям дарує подарунки, а поганим — маленькі вуглинки. Автор використав цей елемент та додав у свою історію саме вугільні шахти на яких змушені працювати всі чоловіки містечка. Досить цікавий хід.


Також просто неможливо не помічати омажі на супергероїв, які час від часу зустрічаємо на сторінках збірки. Але в цьому йому вже допомагає Ден Мора. Спочатку Клаус чимось нагадує Альтаїра ібн Ла-Ахада чи Еціо Аудиторе да Фіренце із серії ігор «Кредо вбивці» («Assassin’s Creed»)через свій костюм та як вправно він справляється із пересуванням дахами будинків. Та все ж таки, Ґрант Моррісон в основу свого персонажа вклав образ Бетмена. Усі ці пози Клауса чи натяки у вигляді літаючих мишей дають нам зрозуміти цей зв’язок. Ще однією цікавою алюзією на Джокера був голова містечка, який і створив цю тиранію без можливості крихітної посмішки на лиці. Що теж створює цікавий ефект, бо в Джокера ми постійно бачимо цю «щиру» посмішку на лиці, а тут цей антигерой навпаки забороняє всім радіти та сміятися.

Ґрант Моррісон також гарно показує нам становлення простого смертного до супергероя чи навіть бога. Адже на одній зі сцен після того, як Клаус отримав магічні здібності, явно бачимо Тора, бога грому та блискавки, тільки в іншому амплуа. Узагалі в цій історії заховано багато загадок та натяків, які багато читачів можуть не помітити через не обізнаність у супергероїці. Але відразу поспішу наголосити, що для непідготовленого читача «Клаус» у будь-якому випадку буде чудовою пригодою.


На останок потрібно відмітити художника Дена Мору, який зумів показати яскраву атмосферу свята, додаючи особливу магію, яка оживляє світ та героїв. Але він однаково добре малює динамічні бої та містичні сцени, які додають зовсім іншого забарвлення цій історії. Також художник чудово грається із мімікою героїв, особливо цей ефект помітний, коли в сусідніх кадрах міняється лице сина голови містечка, зі злого на добре. Ден Мора художник із хорошою технікою, який створив чарівний малюнок, що беззаперечно є родзинкою коміксу.

Цю мальсторію потрібно прочитати не тільки через святкову атмосферу та цікаву деконструкцію персонажа, але й через те, що після прочитання є маленька можливість того, що станеш трішки кращим для самого себе і для інших.

(1)  / (0)